Jedna z nejslavnějších tragédií všech dob Shakespearova hra Romeo a Julie se v českých zemích těší velké oblibě už čtyři sta let. A zřejmě tomu tak bylo už za autorova života. Tragický příběh veronských milenců inspiroval i slavná přepracování, na divadle třeba inscenaci Romeo a Julie: sen jednoho vězně, ve které E. F. Burian bezprostředně po návratu z nacistických koncentračních táborů pojednal lásku na pozadí nevýslovné hrůzy lágru, nebo novelu Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma, také zasazenou do druhé světové války.
Přečtěte si stať vydanou v pátém čísle časopisu Moderní divadlo, která se detailně věnuje ději této slavné Shakespearovy tragédie.
Věří Zdeněk Piškula v lásku na první pohled? A proč se Romeo zamiloval do Julie? Podívejte se na rozhovor.
Pavla Tomicová a Václav Kopta si o přátelství s režisérem a dramatikem Davidem Drábkem a o inscenaci Revizor povídali se šéfredaktorkou Moderního divadla Lenkou Dombrovskou.
Proč dnes hrát Revizora, satirickou komedii Nikolaje Vasiljeviče Gogola, údajně inspirovanou skutečnou událostí, která se odehrála kdesi daleko od hlavního města ruského impéria počátkem 19. století? Na tuto otázku je nabíledni odpověď, že je to věčně platná anekdota o těch, jež majíc v péči blaho obce, pečují jen o blaho vlastní, a o tom, jak naletí jinému typu „šmejda“, než jsou oni sami. Je to bravurní, pořád vtipná komedie o parazitech, s jejichž světem zatřese jedině srážka s parazitem jiného druhu.
Podívejte se na rozhovor s režisérem Davidem Drábkem.
Podivuhodná rodina Hajnů žije na maloměstě v temné vile s velkou zahradou, ve které každý o každém ví a nikdo se před nikým neschová. Tak začíná inscenace Neviditelný, kterou hrajeme v Rokoku. Přečtěte si něco víc o stejnojmenném románu slavného spisovatele Jaroslava Havlíčka v článku pro časopis Moderní divadlo.
Rozhovor s Petrou Hůlovou k dramatizaci Stručných dějin Hnutí.
Vícedenní herecký kurz, ve kterém si vyzkoušíte, jak vzniká inscenace.